Kiedy jechać do Rzymu?

24 lipiec 2012.

89
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.33 na 5)
Kiedy jechać do Rzymu?4.33 out of 50 based on 15 voters.


Generalnie do Rzymu warto jechać o każdej porze roku, pozostaje tylko pytanie, jakie są nasze wakacyjne plany i oczekiwania. W pełni lata obejście wszystkich najważniejszych atrakcji i czekanie w prażącym słońcu można polecić tylko najbardziej zdesperowanym miłośnikom Rzymu...

Rzym | Do Rzymu warto przyjechać o każdej porze roku
Rzym | Do Rzymu warto przyjechać o każdej porze roku (by faceme )

Kto jednak chciałby przede wszystkim korzystać z możliwości, jakie oferuje Rzym wieczorową porą, z mnóstwem wspaniałych restauracji, placów i fontann, a może jeszcze udać się na morską wycieczkę, na przykład do Ostii, ten może nie zwracać uwagi na wskazania termometru.

Jeszcze nie za gorąco

Dla osób, które lubią ciepło, ale bez przesady, dobrą porą na podróż do Rzymu może być okres od końca marca do początku czerwca i od września do końca października.

Upalnie... i tłumnie

Pełnia sezonu turystycznego, to czerwiec, lipiec i sierpień. Pogoda jest wtedy gorąca albo upalna, temperatura waha się od 27°C do 32°C, a szansa, że deszcz popsuje urlop jest bardzo niewielka.

Lato to idealna pora na zwiedzanie rzymskich kawiarni i restauracji oraz degustację włoskich lodów.

Rzym | Pełnia lata na Forum Romanum
Rzym | Pełnia lata na Forum Romanum (by vharjadi )

Stolicę Italii oblegają tłumy gości, nic więc dziwnego, że po bilety do rzymskich muzeów, na wystawy i koncerty ustawiają się ogromne kolejki. Jeśli planujecie podróż do Rzymu na sierpień, bądźcie przygotowani, że na ulicach spotkacie mniej miejscowych niż turystów. Rzymianie, podobnie jak inni Włosi, biorą właśnie w sierpniu urlopy. W rezultacie, wiele instytucji, między innymi hotele, restauracje i muzea są zamykane albo pracują w skróconym czasie.

Rzym wiosną i zimą

Na wiosnę również obserwuje się tłumy turystów. W tym okresie przyciąga gości nie tyle cudowna pogoda, co święta Wielkanocne. Zwiedzają oni słynne kościoły i muzea, zwłaszcza bazylikę św. Piotra i muzea Watykanu.

Poza sezonem...

Wielu turystów wybiera okres poza sezonem (kwiecień-czerwiec i początek jesieni) na podróż do Rzymu. Jest wtedy doskonała pogoda na zwiedzanie Wiecznego Miasta: w dzień jest bezwietrznie i ciepło, nocami chłodniej. Jeszcze nie tak dawno hotele i biura podroży nie szczędziły wysiłków, aby zachęcić turystów do przyjazdu poza sezonem.

Rzym | Bazylika św. Piotra w deszczu
Rzym | Bazylika św. Piotra w deszczu (by oh_darling )

Najmniej popularnymi miesiącami na wizytę Rzymie są listopad i luty. W listopadzie padają deszcze, a lutym bywa dosyć chłodno. „Pora deszczowa” zaczyna się w połowie listopada. Pada całymi dniami, co nie koniecznie należy do przyjemności. A do tego zdarzają się burze, a nocami temperatura spada do 5°C.

Taka pogoda trwa ok. czterech tygodni i potem zaczyna się okres zimowy.

Do Rzymu na Boże Narodzenie

W czasie Bożego Narodzenia w dzień temperatura dochodzi do 15°C, nocami może zbliżyć się do zera. Ale jeśli rozgrzeje Was perspektywa niskich cen rzymskich hoteli i mimo wszystko postanowicie przyjechać do Rzymu w tym właśnie czasie, możecie bez kolejek, swobodnie pozwiedzać prawie puste muzea.       

Rzym | Boże Narodzenie w Rzymie
Rzym | Boże Narodzenie w Rzymie (by vkreay )